Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Staranność czasem ważniejsza niż niezadowalające wyniki pracy

21 listopada 2017 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Zwolnienie pracownika, który nie osiąga zakładanych efektów pracy, nie należy do łatwych. Zwłaszcza gdy nie można mu zarzucić braku staranności, a jego wyniki nie odbiegają od rezultatów innych osób zatrudnionych na analogicznych stanowiskach.

Umowa o pracę jest umową starannego działania, a nie umową rezultatu. Dlatego możliwość zwolnienia pracownika z powodu nieosiągania przez niego lub przez dział, którym kieruje, zakładanych wyników (np. planowanego poziomu sprzedaży) budzi kontrowersje. Także w orzecznictwie Sądu Najwyższego ta kwestia była różnie rozstrzygana.

Powód do zwolnienia...

W wyroku z 20 stycznia 2014 r. (II PK 116/13) SN opowiedział się za możliwością wypowiedzenia umowy o pracę osobie, która zajmuje samodzielne stanowisko, jeżeli nie osiąga ona oczekiwanych rezultatów pracy, choćby z przyczyn niezawinionych. Wskazywano, że pracodawcy przysługuje prawo doboru pracowników w sposób zapewniający najlepsze wykonanie zadań. Może więc zasadnie przewidywać, że zatrudnienie innej osoby pozwoli na osiąganie lepszych efektów pracy. Podobny pogląd SN prezentował już wcześniej, w wyroku z 2 października 1996 r. (I PRN 69/96). Również w wyroku z 24 lutego 2015 r. (II PK 87/14), dotyczącym samodzielnego przedstawiciela medycznego, SN uznał, że brak osiągania wyników porównywalnych z wynikami innych przedstawicieli uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę.

...nie taki oczywisty

Można byłoby zatem uznać, że firma ma prawo w sposób uzasadniony zwolnić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10908

Wydanie: 10908

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament